BeamZ Attack Combi Strobe is a powerful 3-in-1 lighting effect that combines a strobe, blinder, and wash light in one compact unit.
Equipped with 384 high-intensity RGB LEDs, 256 cool white LEDs, and 24 warm white LEDs behind precision lenses, this all-rounder delivers dynamic strobe effects, vibrant colour mixing, and a dazzling blinder effect. With multi-zone control, you can create stunning chase effects, while DMX, master/slave, and stand-alone modes provide maximum flexibility. Perfect for stages, clubs, and events, the Attack Combi Strobe guarantees a spectacular visual experience.
Features
- DJ Effect Strobe
- Stroboscope, Blinder and Wash fixture
- 24x Warm White LEDs with lenses
- 384x RGB SMD LEDs
- 256x Cool White SMD LEDs
- RGB + CW/WW colour mixing
- DMX512, stand alone and Master/slave Mode
- Auto mode with 67 effects
- 5 Sound programs with adjustable speed
- Adjustable speed
- Fan cooled metal housing
- Various dimmer curves adjustable
- P-Con Powerconnector in/output
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | 3-in-1 LED |
| Colours | Red, Green, Blue, Cool White, Warm White |
| Quantity of LEDs | 256 CW + 384 RGB |
| LED power: Strobe | 5W |
| Quantity of strobe LEDs | 24 WW |
| Beam angle | 63° |
| Field angle | 97° |
| Illuminance | 2.137 lx @ 1m |
| IP rating | IP20 |
| DMX channels | 5, 11, 112 |
| DMX connection | ART-Net, 3-pin XLR |
| Flash rate per second | 1 - 18Hz |
| Display | LED |
| Modes | Automatic programs, DMX, Manual, Master/Slave |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Included accessories | Mounting bracket, Power cable |
| Dimensions (L x W x H) | 204 x 403 x 90mm |
| Weight (kg) | 4.5 |