BeamZ BMS50 is a high light intensity Mini Strobe fixture
The BMS50 is a mini strobe with a xenon flash tube that creates a high light intensity.
Housed in a robust ABS housing with adjustable mounting bracket. With the control panel on the back, you can set the flash speed from 0-10 flashes per second. The lightweight design and ease of use make this mini strobe ideal for DJs, dance floors, birthday parties or just around the house.
Features
- Small strobe effect with extremely high output
- High-quality strobe flash tube
- Comes with bracket
- Adjustable flash rate (0-10 flashes/sec)
- Plug & Play with no need for an external controller
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | Flash Tube |
| LED power: Strobe | 25W |
| IP rating | IP20 |
| Flash rate per second | 0 - 10Hz |
| Modes | Manual |
| Power supply | 220-240VAC 50Hz |
| Included accessories | Mounting bracket, Power cable |
| Dimensions (L x W x H) | 100 x 140 x 53mm |
| Weight (kg) | 0.25 |