The AluPar65 is equipped with 5x 8W 4-in-1 LEDs, delivering an astonishing light output.
It is very easy to operate: simply plug it into a mains outlet, and you're ready to go. This indoor/outdoor aluminium PAR can be controlled by DMX but can also be used stand-alone or via sound activation. Each colour is individually controllable. There are no internal cooling fans in these PAR cans, which means absolutely zero noise. It's a perfect effect for mobile DJs, live performances, and various other applications. Additionally, it can be mounted in a fixed indoor/outdoor lighting plan for bowling alleys, discos, clubs, and more.
Features
- 5x 8W 4-in-1 LEDs
- RGBW Colour mixing
- Waterproof IP65 for outdoor use
- Pre-programmed shows
- DMX and Stand-alone mode
- Auto mode
- DMX in via weatherproof 3-pin XLR
- Aluminium housing
- Incl. IR remote control
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | 4-in-1 LED |
| Colours | Red, Green, Blue, White |
| LED power | 8W |
| Quantity of LEDs | 5 |
| Beam angle | 22° |
| Illuminance | 5.855 lx @ 1m |
| Flash rate per second | 1 - 22Hz |
| DMX channels | 4, 8 |
| DMX connection | 3-pin Screw Connector |
| Modes | Automatic programs, DMX, Manual, Master/Slave |
| IP rating | IP65 |
| Cooling | Convection |
| Display | LED |
| Power plug | Fixed power lead |
| Power consumption | 0.652 - 0.333A |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 176 x 153 x 182mm |
| Weight (kg) | 2.3 |
| Included accessories | Remote control (wireless), Mounting bracket, Power cable, DMX cable |