The Butterfly LED combines the power of 2 effects into 1.
The SMD strobes produce eye-catching strobe effects and chases. You can now produce 24 beams in 3 different colours, total up to 72 single beams. A great effect for any starting DJ or entertainer but also very ideal for smaller venues where you have limited room but want a lot of light.
Features
- 3x 3W single colour RGB LEDs
- 14x White SMD Strobe LEDs
- Pre-programmed shows
- Sound activated
- Auto mode with adjustable speed
- Plug & Play
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | Single colour LED |
| Colours | Red, Green, Blue, White |
| LED power | 3W |
| Quantity of LEDs | 3 |
| Quantity of strobe LEDs | 14 |
| Modes | Automatic programs |
| Power consumption | 18W |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 230 x 195 x 130 mm |
| Weight (kg) | 1.3 |