The beamZ MSB640 is an advanced double-sided moving head bar designed for versatile and powerful lighting effects.
An upgrade from single-sided models, this fixture offers 720-degree pan and infinite tilt rotation, enabling dynamic and fluid movements. One side is equipped with 6 high power 40W RGBW LEDs with pixel control for a powerful wash-zoom effect, while the other side features 224 RGB LEDs in 16 sections and 56 white LEDs in 8 sections for intense strobe effects. The MSB640 is a multipurpose stage light, ideal for concerts, clubs and all other possible productions.
Features
- Double-Sided Moving Bar
- Zoom Wash Side Light Source: 6x 40W 4-in-1 RGBW LEDs
- Strobe Side Light Source: 224x RGB LEDs + 56x White LEDs
- DMX and Stand-alone mode
- Master/slave function
- Sound mode with adjustable sensitivity
- Auto mode with adjustable speed
- Pre-programmed shows
- 720° pan and infinite tilt movement
- Control panel with LCD display
- DMX in/output via 3/5-pin
- RDM Function
- Efficient low noise fan cooling system
- P-Con Power Connector in/output
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | 3-in-1 LED, 4-in-1 LED |
| Colours | Red, Green, Blue, White |
| LED power | 40W |
| Quantity of LEDs | 6 |
| Quantity of strobe LEDs | 56 |
| Quantity of backlight LEDs | 224 |
| Beam angle | 65° |
| Illuminance | 2.077 lx @ 1m |
| Flash rate per second | 1 - 22Hz |
| Modes | Automatic programs, DMX, Manual, Master/Slave |
| Sound to light mode | Yes |
| RDM | Yes |
| DMX channels | 16, 29, 86 |
| DMX connection | 3-pin XLR, 5-pin XLR |
| IP rating | IP20 |
| Cooling | Temperature controlled fan |
| Display | LCD |
| Power plug | P-Con |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 555 x 169 x 225mm |
| Weight (kg) | 6.49 |
| Included accessories | Mounting bracket, Power cable |