The beamZ Neutron-Bold is a versatile LED hybrid fixture that seamlessly combines style with creativity.
This dynamic lighting solution transcends traditional boundaries, making it ideal for a wide range of applications. From serving as an audience blinder and strobe light to functioning as a creative LED pixel mapping surface, eye candy effect light and stage wash, the Neutron-Bold delivers it all in a single robust design.
The intelligent coupling technology seamlessly connects the Neutron fixtures with each other to create a world of creative possibilities. Fixtures can then be combined into light bars, arrays or other imaginative shapes. These fixtures are built to withstand harsh weather conditions.
Features
- High power warm white + Amber LED
- Pixel-controllable RGB Aura backlight
- Compact and lightweight aluminium housing
- IP65 Rating, for indoor and outdoor use
- Beam angle of 23 degrees
- 16-bit PWM dimming
- Smart coupling system
- Control panel with OLED display
- Key lock option and possibility of reverse display
- Auto mode
- Intelligent cooling system
- Weatherproof connectors, DMX and Power Connector TR (in/out)
- Includes various mounting brackets
Specifications
| Brand | beamZ Pro |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | 2-in-1 LED, 3-in-1 LED |
| Colours | Red, Green, Blue, Amber, Warm White |
| LED power | 400W |
| Quantity of LEDs | 1 |
| LED power: Backlight | 72 |
| Beam angle | 23° |
| Illuminance | 132.773 lx @ 1m |
| Flash rate per second | 1 - 20Hz |
| RDM | Yes |
| DMX channels | 4, 9, 11, 15, 18, 220, 231 |
| DMX connection | ART-Net, 3-pin XLR, 5-pin XLR, SACN |
| Modes | Automatic programs, DMX, Master/Slave |
| IP rating | IP65 |
| Cooling | Intelligent cooling system |
| Display | oLed |
| Power plug | P-Con TR1 |
| Power consumption | 3.50 - 1.660A |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 377 x 307 x 330mm |
| Weight (kg) | 11.9 |
| Included accessories | Mounting bracket, Power cable |