BeamZ BS150 is an economical and high quality Strobe fixture
A streamline designed 150W high power strobe.
Manual adjustment of the flash speed. High quality for a reasonable price. Suitable for use in discos, bars, halls, on stages etc. Supplied with mounting bracket.
Features
- 150W high intensity flash tube
- Auto mode with adjustable speed
- Plug & Play with no need for an external controller
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | Flash Tube |
| IP rating | IP20 |
| Flash rate per second | 1 - 11Hz |
| Modes | Automatic programs |
| Power consumption | 150W |
| Power supply | 220-240VAC 50Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 185 x 260 x 105mm |
| Weight (kg) | 1.2 |