The LED Derby with Strobe combines the power of two spectacular effects into 1! This light effect produces 28 beams in 4 different colours, total up to 112 beams.
It also features SMD LEDs that create eye-catching strobe effects and chases. The LED Derby comes loaded with pre-programmed shows, including sound active modes. For more dynamic effects and use with larger lighting systems there is a 6 channel DMX mode giving you control of each built-in light effect. A great effect for DJs, entertainers and small to medium venues.
Features
- 2-in-1 LED effect with Derby and Strobe effect
- Derby effect with 4x 3W LEDs in RGBW colours
- Strobe 14x white SMD LEDs
- Both effects separately controllable
- IR remote control
- DMX and stand-alone mode
- Master/slave function
- Sound activated with adjustable sensitivity
- Auto mode with 3 pre-programmed shows
- Speed mode
- DMX in-/output via 3-pin XLR
- Control panel with LED display
- IEC connector in/output
Specifications
| Brand | beamZ |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Light source | Single colour LED |
| Colours | Red, Green, Blue, White |
| LED power | 3W |
| Quantity of LEDs | 4 |
| DMX channels | 6 |
| DMX connection | 3-pin XLR |
| Flash rate per second | 0 - 20Hz |
| Modes | Automatic programs, DMX, Master/Slave |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz |
| Included accessories | Remote control (wireless), Mounting bracket, Power cable |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 210 x 100mm |
| Weight (kg) | 1.05 |