The Helios kit is a set consisting of an indoor/outdoor uplight unit with built-in battery and, in addition to an attachable finishing ring, a number of decorative set up units, including a sphere and a tube effect.
These decorative attachments can easily be mounted onto the uplight using a magnetic closure. The uplight is equipped with 6x 15W high efficiency RGBWA-UV LEDs to create a bright, intense and powerful color spectrum, and can be controlled via wireless DMX or via Wi-Fi (App). When fully charged, this uplight can last up to 15 hours (depending on color and intensity), and the charging time is approximately 8 hours. This uplight is silent, as no fan is used.
Features
- Uplight with built-in battery and decorative attachments
- Including magnetic finishing ring, sphere and tube-shaped top unit
- IP65 weatherproof for indoor and outdoor use
- 6x 15W 6-in-1 RGBWA-UV LEDs
- Up to 15 hours operating time (depending on colour and intensity)
- Wireless DMX (WDMX and EazyLink)
- Wi-Fi control via App
- Auto mode with adjustable speed
- Master/slave synchronization
- Ultra high frequency dimming (64KHz)
- Control panel with OLED display
- Key lock on the uplight unit
Specifications
| Brand | beamZ Pro |
|---|---|
| Product colour | Black, Transparent |
| Light source | 6-in-1 LED |
| Colours | Red, Green, Blue, Amber, White, Ultra Violet |
| LED power | 15W |
| Quantity of LEDs | 6 |
| Illuminance | 10.895 lx @ 1m |
| Beam angle | 25° |
| Field angle | 38° |
| Flash rate per second | 1 - 20Hz |
| IP rating | IP65 |
| DMX channels | 2, 6, 8, 11 |
| DMX connection | Wireless DMX |
| Wireless DMX protocol | Eazylink (15m indoor, 25m outdoor), WDMX |
| Battery | 11.1V - 8.8Ah |
| Power consumption | 0.535 - 0.290A |
| Power supply | 100-240VAC 50/60Hz (12V Adapter) |
| Power plug | External power supply |
| Included accessories | Power adapter |
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 200 x 310mm |
| Weight (kg) | 3.75 |