The WLS70 is a heavy duty chrome plated lighting stand including T-bar with 6 positions.
The WLS70 has a maximum height of 2.90 Meter and folds down to a compact and portable size. The telescopic parts are equipped with a spring damper.
Features
- Professional Metal Lighting stand with T-Bar
- Folding Tripod Legs
- Length T-Bar: 100cm with 6 positions
- Supplied with T bar bolts
- Recommended Load Capacity : max. 40kg
- Tube diameter: 35 mm
- Folded Position : 135cm
- TÜV/GS certified
- Rubber feet
Specifications
| Brand | beamZ Pro |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Threaded Bolt | M10 |
| Dimensions: Internal | 135 x 21 x 25cm |
| Dimensions: Boom | 100cm |
| Dimensions: Folded | 135cm |
| Dimensions: Min height | 140cm |
| Dimensions: Max height | 290cm |
| Max. weight load per piece | 40kg |
| Weight (kg) | 8 |